LightBlog

Pedofile i mordercy dzieci nie zasługują na litość. Istnieją niezliczone przypadki spraw, w których ofiarami były właśnie dzieci. Wiel...

Nie ufaj księżom +16 ~ Recenzja #2 'Dotyk zła' A. Kava


Pedofile i mordercy dzieci nie zasługują na litość. Istnieją niezliczone przypadki spraw, w których ofiarami były właśnie dzieci. Wiele z nich nie tylko nie zostało rozwiązanych, nigdy nie zostało zgłoszonych. Dzieciom nikt nie wierzy, kiedy mówią, że dzieje im się krzywda. A szczególnie wtedy, gdy sprawcami są osoby posiadający ogromny kredyt zaufania wśród ludzi.

JEDNA TRAGEDIA A WIELOŚĆ ŚMIERCI
Przeszłość sprawcy i motywy jego działania to elementy, który szczególnie cenię w dobrej powieści kryminalnej. Poznanie całej otoczki, która doprowadziła do takich a nie innych wydarzeń sprawia, że zaczynam postrzegać kryminał jako wiarygodny. Morderca staje się dla mnie człowiekiem z krwi i kości, którego nie tylko nienawidzę, ale również mu współczuję.

Jednak czy to oznacza, że sprawca zasługuje na usprawiedliwienie dla swoich czynów?

Nie.

Możemy go zrozumieć, współczuć, ale nie wybaczyć. A Alex Kava w mistrzowski sposób przeplata bieżące wydarzenia z przeszłością mordercy, tak abyśmy poznali w pełni jego motywy. Przeszłość w „Dotyku zła” jest zatrważająca, a prostota w przekazie sprawia, że milczymy.

Wstydził się, że czuje ulgę, ale wiedział, że dopóki ojczym będzie wbijał się w matkę, zostawi w spokoju jego drobne ciało

Czytając powyższy wers, musiałam odłożyć na chwilę książkę. Łzy popłynęły po moich policzkach. Wytarłam je, próbując się uspokoić, ale nie mogłam...

Zdjęcie mojego autorstwa

PORTRET MORDERCY
Czy naprawdę jesteśmy świadomi, jak znaczące dla śledztwa jest stworzenie właściwego profilu mordercy? Czy posiadając ciało ofiary i kilka informacji odnośnie zbrodni da się określić wiek, wykonywany zawód, charakter przestępcy?

Seryjni mordercy to temat, który wciąż nie wyczerpał się w kryminałach i nadal jest chętnie wykorzystywany przez współczesnych pisarzy. Alex Kava nie marnuje tego wątku. Wyciska z niego wszystko, co tylko może, kreując zimnokrwistego mordercę z przeszłością, który sprytnie wywija się policji od lat.

Dla śledztwa stworzenie profilu zabójcy dzieci okazuje się bezcenne. To ono pozwala bardzo wcześnie wysnuć wnioski, kim tak naprawdę może być sprawca. Najgorsze jest tylko to, że bez dowodów nic one nie znaczą.

TAJEMNICA SPOWIEDZI
A największym dowodem okazuje się tajemnica spowiedzi. Przez całą książkę przewija się ten motyw, jakby sama Kava pragnęła dobitnie kazać nam zwątpić w sens tej przysięgi. Przecież gdyby któryś z księży wcześniej wyznał prawdę, może nie doszłoby do kolejnych tragedii.

Czy naprawdę przysięga, którą złożył ksiądz, jest warta życia ludzkiego?

Nie jestem księdzem, nigdy nie będę. I nie potrafię odpowiedź na pytanie, ile znaczy dla nich ta przysięga. Jednak życie powinno być zawsze na pierwszym miejscu.


PODSUMOWANIE
Książka jest wstrząsająca. Trzyma w napięciu od pierwszej strony, aż po sam jej koniec. Jest pisana lekkim, przyjemnym stylem. Rozdziały są bardzo, bardzo krótkie, przez co nie zdąży się nawet przyzwyczaić do jednej sceny, bo zaraz zostaje się przerzuconym do kolejnej. I to nie jest ogromna wada (albo jest...), bo ciężko jej odłożyć książkę na bok. Polecam, naprawdę polecam.


A wy? Czytaliście? Polecacie? A może ja Was zachęciłam do przeczytania!?

4 komentarze:

 1. Kiedyś zaczęłam czytać tę książkę, ale zbliżał się termin oddania w bibliotece i ostatecznie kiedy ją zwróciłam, nigdy nie miałam szansy dokończyć. Jednocześnie do tej pory mam ją gdzieś z tyłu głowy i pamiętam, że rzeczywiście trzymała w ciągłym napięciu. Chyba będę musiała wrócić do niej po latach, bo nie da mi spokoju :D
  Pozdrawiam!
  https://lordowaforteca.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja polecam. Nie jest to może najlepszy kryminał ever, ale na pewno wart polecenia!

   Usuń
 2. O kurcze, ta recenzja mnie tak zaintrygowała, ze chyba sięgnę po tę książkę, chociaż... tematyka mnie bardzo odstrasza!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tematyka odstrasza, choć to nie jest horror ani nie zawiera takowych elementów. Co nie zmienia faktu, że ofiarami są dzieci i z punktu widzenia tych ofiar widzimy część wydarzeń!
   I cieszę się, że recenzja zaintrygowała!

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...